Vegas Golden Knights zdobywa zwycięstwo nad Arizona Coyotes

Οι Vegas Golden Knights (31-15-6) κέρδισαν τους Arizona Coyotes (23-23-3) με σκορ 3-2, εξισώνοντας την εποχιακή αντιπαλότητα στην Mullett Arena την Πέμπτη βράδυ.

Κατά τη διάρκεια μιας έντονης πρώτης περιόδου, ο Jonathan Marchessault σκόραρε γρήγορα ένα γκολ μετά από μια ακριβή πάσα από τον Ivan Barbashev, κερδίζοντας τον τερματοφύλακα των Arizona Coyotes Connor Ingram με ένα αποκλοιστικό σουτ μόλις 19 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Λιγότερο από ένα λεπτό αργότερα, ο Νικολάς Χάγκ τελείωσε μια σουτ από το σημείο που αποκλίθηκε από τον Ingram και κατέληξε στο δίχτυ. Ο Jason Zucker των Arizona κατάφερε να σκοράρει ένα κονσόλατιο γκολ για τους Coyotes στο 4ο λεπτό της πρώτης περιόδου, αλλά ο Chandler Stephenson διέλυσε τις ελπίδες τους σκοράροντας το τρίτο γκολ για τους Vegas. Το σκορ 3-2 διατηρήθηκε για σχεδόν 50 λεπτά ακόμα.

Κανένα από τα δύο ομάδες δεν σκόραραν στη δεύτερη περίοδο, αλλά στην τρίτη περίοδο, ο Clayton Keller κατάφερε να μειώσει την προβάδισμα των Golden Knights με ένα γκολ κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι παίκτες που ξεχώρισαν από τον αγώνα ήταν ο Adin Hill, που πραγματοποίησε 20 αποκρούσεις από 22 σουτ και εξασφάλισε την τέταρτη συνεχή του νίκη, και ο Chandler Stephenson, που σκόραρε το αποφασιστικό γκολ στην πρώτη περίοδο. Ο Jonathan Marchessault άνοιξε το σκορ με το 26ο γκολ της σεζόν του. Ο Nic Hague επίσης σκόραρε το δεύτερο του γκολ της σεζόν, συνcontribouing στη νίκη της ομάδας.

Δεν πρέπει να παραλείψουμε να αναφέρουμε ότι ο Jonathan Marchessault σκόραρε το πέμπτο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της ομάδας του, βρίσκοντας το δίχτυ μόλις 19 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του παιχνιδιού. Ο Nic Roy επίσης ξεχώρισε με μια ασίστ, επεκτείνοντας τη σειρά του σημείων του σε έξι παιχνίδια (3 γκολ, 7 ασίστ), που είναι η μακρύτερη σειρά σημείων στην καριέρα του.

Η κρίσιμη νίκη για τους Golden Knights επέτρεψε στους φίλους να απολαύσουν μια ειδική προσφορά – έκπτωση 31% στην Pizza Hut την ημέρα μετά το νικηφόρο παιχνίδι, χρησιμοποιώντας τον κωδικό VGKWINS στο PizzaHut.com.

Ο επόμενος αγώνας για τους Vegas Golden Knights είναι ενάντια στους Minnesota Wild, προγραμματισμένος για τις 12 Φεβρουαρίου στις 7:00 μ.μ. στην T-Mobile Arena. Επιπλέον, αυτός ο αγώνας θα είναι ιδιαίτερος καθώς συμπίπτει με την Κινέζικη Πρωτοχρονιά και σηματοδοτεί την 1.000ή εμφάνιση της καριέρας του Alex Pietrangelo. Ο αγώνας μπορεί να παρακολουθηθεί στο Vegas 34, να μεταδοθεί στο KnightTime+ ή να ακουστεί ζωντανά στο Vegas Golden Knights Radio Network στους 98,9 / 1340.