Boskie błogosławieństwo Elefantów: Człowiek przeciwko Bogu?

Wieść o niewiarygodnym postępku reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej do półfinału Pucharu Narodów Afryki skłoniła mieszkańców kraju do przekonania, że Bóg jest po ich stronie. Gospodarze przetrwali kilka bliskich starć z eliminacją dzięki korzystnym rezultatom innych spotkań i niewiarygodnym zwrotom akcji.

Późne bramki w niezwykłych zwycięstwach w rundzie pucharowej przeciwko broniącemu mistrza Senegalowi, a następnie Mali, nie mają innego wyjaśnienia dla religijnych mieszkańców niż wola samego Boga. Teraz są pewni, że poprowadzi On Wybrzeże Kości Słoniowej do trzeciego tytułu Pucharu Narodów Afryki.

„Inshallah, Bóg to uczyni, bez wątpienia” – powiedział Simion Diakité Associated Press. „To cud Boga”.

Podczas nabożeństwa w Chapelle de l’Externat Saint Paul, wiele osób nosiło charakterystyczne pomarańczowe koszulki narodowej drużyny. Kaznodzieja, ojciec Aristide Djedje, nie mógł ominąć spotkania Elefantów wieczorem bez wspomnienia.

„Sposób, w jaki reprezentacja narodowa Wybrzeża Kości Słoniowej postępuje to tylko cud i tylko Bóg może to uczynić” – powiedział po nabożeństwie Ange Assamoi, jeden z uczestników. Postęp Wybrzeża Kości Słoniowej jest wszystkim, tylko nie typowy. Związek piłkarski zwolnił trenera drużyny po porażce 4:0 z Gwineą Równikową, która postawiła ich na skraju eliminacji, a następnie bezskutecznie próbowano zatrudnić innego trenera, gdy wyniki innych meczów pozwoliły Wybrzeżu Kości Słoniowej dostać się do ostatniej szesnastki z ostatnim dostępnym miejscem w kwalifikacjach.

Zwycięstwo nad Senegalem przyszło pomimo straconej bramki w czwartej minucie. Zwycięstwo z Mali przyszło pomimo gry z jednym zawodnikiem mniej przez całą drugą połowę i dogrywkę. Oumar Diakité (brak pokrewieństwa z Simionem) zdobył bramkę w doliczonym czasie gry, wysyłając Wybrzeże Kości Słoniowej do półfinałów.

Assamoi powiedział, że wierni zabierają swoje własne nadzieje do kościoła, „ale dziś także mamy mecz w naszych modlitwach, że Bóg da nam zwycięstwo wieczorem. I Bóg da nam zwycięstwo wieczorem”. Pewność Assamoi jest współdzielona przez Iworan różnych wyznań.

Sy Modeste, jeden z wielu żółtych strażników w Abidżanie, powiedział, że zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie modlą się o to samo. „Wszyscy modlą się do Boga, aby wygrać ten mecz i ten puchar” – powiedział Modeste. „Uważamy, że żyjemy na Wybrzeżu Kości Słoniowej dzięki łasce Boga. Bóg nas wspiera”.

Podczas turnieju świątynie muzułmańskie i kościoły wydają się być zawsze w pobliżu w Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie islam i chrześcijaństwo są praktykowane przez nieco ponad 80% populacji, współistniejąc z tymi, którzy nie wyznają żadnej religii, oraz tymi, którzy podążają za animizmem, który dominuje w społecznościach przedkolonialnych w Afryce Zachodniej.

Różne wyznania dobrze się dogadują w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Konstytucja kraju nakazuje tolerancję dla wszystkich perspektyw duchowych i separację kościoła od państwa.

W trakcie meczów na turnieju wielu kibiców korzysta z przerwy na połowie do znalezienia cichego zakątka lub miejsca z tyłu trybun, aby rozłożyć swoje modlitewne dywany i się pomodlić. Kibice klęczą z pochyloną głową w tym samym kierunku.

Jednak tym razem selekcjoner reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej, Emerse Faé, nie polega na cudach, aby dostać się do niedzielnych finałów. „Wolimy polegać na naszej siły psychicznej i przypomnić sobie, że jesteśmy w dobrym nastroju. To nasz duch pozwolił nam na osiągnięcie takich cudów. Ale nie możemy się zrelaksować i ukrywać się za faktem, że awansowaliśmy dzięki cudowi, jako znakowi przeznaczenia” – powiedział Faé na konferencji prasowej przed meczem.

„Jeśli chcemy przynieść puchar do domu, będziemy musieli sami podjąć wysiłki. Cud przeciwko Mali nie spadł z nieba – cud przyszedł, ponieważ gracze w nie wierzyli do samego końca”.

Sekcja FAQ oparta na głównych tematach i informacjach przedstawionych w artykule:

1. Jak reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej dostała się do półfinałów Pucharu Narodów Afryki?
Reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej przetrwała eliminację dzięki korzystnym rezultatom innych spotkań i niewiarygodnym zwrotom akcji, takim jak późne bramki w niezwykłych zwycięstwach przeciwko Senegalowi i Mali.

2. Jak mieszkańcy kraju interpretują te zwycięstwa?
Mieszkańcy kraju są przekonani, że to Bóg jest po ich stronie i że to jest Jego wola. Uważają te wygrane za cud.

3. Jak mieszkańcy kraju wyrażają swoje przekonania religijne?
Podczas nabożeństwa oraz na meczach noszą charakterystyczne koszulki narodowej drużyny. Modlą się i wierzą, że Bóg da im zwycięstwo.

4. Jak różne wyznania współistnieją na Wybrzeżu Kości Słoniowej?
Islam i chrześcijaństwo są praktykowane przez ponad 80% populacji i oba wyznania dobrze się dogadzają. Konstytucja kraju nakazuje tolerancję dla wszystkich perspektyw duchowych.

5. Jak kibice wyrażają swoją religijność podczas meczów?
W trakcie przerw na połowie meczu, wielu kibiców rozkłada modlitewne dywany i się pomodli. Klęczą w tym samym kierunku z pochyloną głową.

6. Czy selekcjoner reprezentacji polega na cudach?
Nie, selekcjoner reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej nie polega na cudach. Mówi, że polegają oni na swojej sile psychicznej i duchu, który pozwolił im osiągnąć sukces. Podkreśla, że muszą podjąć wysiłki, aby dalej odnosić zwycięstwa.